ЗЕЛО

Древнерусский бестиарий: Л-П

Автор: ЗЕЛО

Л. Лисица
Фисилог рече о лисици, яко льстив ея живот есть. Аще взалчет, хотящи ясти, и не обрящет бохма, ищет вежа или паявниця, и ляжет взнака, а в себе душю влекущи, и яко издохши лежит. И мнящи птиця, яко умерла есть, сядут на ней, клевати ея начнут, ти потом вскочит скоро, похватит и снест я.
М. Мраволев
Физиолог сказал о мравольве, что он имеет переднюю часть льва, а заднюю - муравья. Отец его плотоядный, а мать ест овощи. Когда же рождают мравольва, он рождается с двумя свойствами. Он не ест мяса из-за природы матери, ни овощей из-за природы отца и так погибает, не имея пищи.
Н. Ноздророг
Ноздророг есть зверь, приличен слону, страшнее же слона. Уши у него медвежии, а очи под горлом, рога на губе. Может рогом великое древо искоренити. Шерсть что на свинии, ногты и зубы лвовы, хвост невелик.
О. Онагр
Онагр - животное, обитающее, как и единорог, в Индии. <...> Рог его имеет такое действие: если кто положит его в вино, то, сколько бы ни пил, не напивается.
П. Пифик (обезьяна)
"Святый Григорий рече: блуд есть подобен пифику, или кочкодану, иже егда видит человека, борущася или ино что творяща, он же такожде хощет творити"
Книга Бытия: иконография (1:5-15)
Книга Бытия: иконография (1:16-25)